Ako si na jeseň posilniť imunitu

06.10.2016 16:05

Jeseň je v plnom prúde, postupne prichádzajú stále chladnejšie a chladnejšie dni a na nás striehnu rôzne virózy a prechladnutia. Prinášame niekoľko tipov, ako sa najúčinnejšie ochrániť pred jesennými ochoreniami a posilniť si imunitu.

1. Vyhnite sa cukrom a tukom

Vedci zistili, že nezdravé a kalorické potraviny môžu zničiť našu bunkovú imunitu. Už 75 až 100 gramov cukru dokáže znížiť schopnosť bielych krviniek chrániť organizmus pred infekciami. Riešenie tohto problému je jednoduché – jedzte na jeseň striedmo a doprajte si skôr zdravšiu a hlavne vyváženú stravu. Pravidelne raňajkujte a večer si doprajte posledné jedlo 2 hodiny pred spaním.

2. Jedzte veľa bielkovín

Aminokyseliny pomáhajú vytvárať biele krvinky, ktoré sú najdôležitejším prvkom vašej obranyschopnosti. Tie potom spoločne bojujú proti škodlivým látkam a vírusom, ktoré môžu ohroziť váš organizmus. Ako pomôcť vzniku dostatočného množstva bielych krviniek? Doprajte si denne aspoň 60 gramov bielkovín – najlepšie s nízkym obsahom tuku. Tento špecifický druh bielkovín nájdete vo vajciach, v strukovinách, v rybách a vo výrobkoch zo sóje.

3. Otužujte sa

Vaše telo si musí zvyknúť na náhle zmeny teplôt – to podporí krvné cievy, ktoré vedia rýchlejšie reagovať a prisôsobiť sa aktuálnej teplotnej situácii. Vďaka tomu sa podporí vaša obranyschopnosť a navyše, ak náhodou ochoriete, tak chorobu zvládnete oveľa ľahšie. Ako sa správne otužovať? Najlepšie je začať doma v sprche – začnite s vlažnou vodou a neskôr sa snažte teplotu stále znižovať.

4. Hýbte sa a nezabudnite na pravidelné cvičenie

Pohyb je pre náš organizmus jedným z najdôležitejších faktorov imunity. Hýbte sa a zacvičte si vždy, keď máte trochu voľného času. Nemusíte ísť do posilňovne. Stačí si zacvičiť doma pri televízii. Pohybom utužujete organizmus a celkovo posilňujete telo. Vďaka cvičeniu budete dobre vyzerať a budete zároveň aj zdravší.

5. Jedzte veľa vitamínov

Jedzte vitamíny, a to hlavne v prirodzenej forme. Denne zjedzte aspoň niekoľko kusov ovocia a zeleniny. To podporí nielen správne trávenie, ale aj zlepšenie obranyschopnosti. Takisto odporúčame podporiť svoju obranyschopnosť prírodnými doplnkami výživy, ktoré imunitu ešte viac podporia.

 

Späť